محصلانی که از صنف دوازده مکتب فارغ التحصیل شده‌اند، می‌توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه اقدام نمایند. مراحلی که باید برای ثبت نام طی کنند قرار ذیل است:

مرحله اول:

مراجعه به بخش محصلان  دانشگاه  با ارائه اصل ویا کپی تذکره و پرداخت مبلغ ۱۰۰۰ افغانی به عنوان فیس داخله

مرحله دوم:

دریافت فورم داخله، این فورم در برگیرنده اطلاعاتیدر مورد مشخصات فردی، انتخاب رشته و انتخاب تایم درسی می باشد.

بعد از پرنمودن فورم داخله مبلغ ۱۰۰۰ افغانی را به بخش مالی تحویل داده و رسید دریافت نمایید.

مرحله سوم:

دریافت فورم خلاصه سوانح، این فورم در برگیرنده مشخصات شخصی شما از قبیل نام، وظیفه، محل فراغت لیسه، سال فراغت، مهارت‌ها، حالت مدنی، مشخصات اقارب و مورد دیگر… می‌باشد. این فورم را با خاطری آرام در یک وقت مناسب بدون خط خوردگی و خط خوانا خانه پری کنید و اسناد مورد نیاز که در پایان این فورم درج است را آماده نمایید.

مرحله چهارم:

دریافت آویز بانکی، این برگه برای پرداخت فیس یک سمستر شما در یکی از بانک‌ها است (بانک بین المللی افغانستان(AIB)) که مطابق نوشته و رهنمود مدیریت محصلان آویز را به بانک مشخص شده می‌برید. اداره‌ی همان بانک آویز را از شما تسلیم شده و در مقابل دریافت پول شما سند ارایه می‌نماید که همان رسید در حقیقت سند پرداخت فیس شما است که باید همراه سایر اسناد کپی آن را به مدیریت امور محصلان تسلیم داده و اصل آن را به مدیریت آرشیف تحویل داده و یک رسید از این مدیریت دریافت نموده، تا بعد از اعلان نتایج امتحان کانکور برویت آن اجراات بعدی صورت گیرد.

مرحله پنجم:

تحویل‌دهی اسناد به مدیریت محصلان، هنگامی که اسناد خویش را تکمیل نمودید به مدیریت امور محصلان مراجعه نموده اسناد خویش را به آنها تسلیم نمایید. اسناد شما بعد از حدود ۳۰ الی ۴۰ دقیقه توسط کارمند مربوطه بررسی می‌شود.

مرحله ششم:

در صورتی که اسناد شما تکمیل باشد و هیچ نقصی نداشته باشد برگه رسید اسناد به نام شما صادر می‌شود. این برگه به منظور اطمینان از رسید نمرات سه ساله، تذکره، عکس و فورم‌های تهیه شده می باشد، که در مقابل تحویل‌دهی اسنادتان به شما تحویل داده می‌شود.

به خاطر داشته باشید که این برگه تا آخر تحصیل تان در دانشگاه باید پیش شما بماند تا به وقت ضرورت در مقابل مدارک تحویلی‌تان دانشگاه پاسخگو باشد پس در محافظت از آن کوشا باشید چرا که در غیر آن اداره محصلان به شما جوابگو نیست.

مرحله هفتم:

دریافت کارت امتحان کانکور، پس از اعلام نتایج دوره‌ی پیش دانشگاهی ارائه می‌شود که در این مرحله برای دریافت کارت کانکور باید برگه رسید اسناد خود را که به بخش محصلان تحویل داده بودید را به همراه داشته باشید، تا کارت کانکور را تحویل بگیرید. در کارت کانکور، محل و زمان برگزاری امتحان کانکور نوشته شده است. به منظور آمادگی بهتر حداقل نیم ساعت قبل از شروع امتحان وارد محل تعیین شده شوید.

راهنمای تکمیل اسناد

  • مراحل تکمیل فورم نمرات سه ساله:

نصب عکس محصل در محل مشخص شده و درج مشخصات به طور دقیق و خوانا طبق تذکره، توجه داشته باشید که قلم خوردگی در فورم موجب عدم پذیرش آن خواهد شد.

مراجعه به ریاست معارف ولایتی که از آن فارغ شده‌اید، تا ریاست معارف بالای لیسه مربوطه امر درج نمرات سه ساله را بنوسید.

مراجعه به لیسه‌‌ای که از آن فارغ شده‌اید، تا نمرات صنف دهم، یازدهم، و دوازدهم در آن درج شود و سر معلم و مدیر لیسه، نمرات سه ساله را تصدیق نموده و در گوشه عکس محصل و همچنین در محل‌های مشخص شده مهر نمایند.

مراجعه مجدد به ریاست معارف به منظور درج تصدیق کتبی مدیر امور معلمین معارف و مهر معارف در محل مشخص شد.

بعداز تکمیل موارد ذکر شده مجددا اسناد را به دانشگاه آریا اوره تسلیم امور محصلان نموده کارت ورد به پیش دانشگاهی را اخذ می کنید

برگزاری دوره پیش دانشگاهی

شرکت در دوره‌ی پیش دانشگاهی برای تمام افرادی که برای ورود به دانشگاه آریا ثبت نام نموده‌اند بسیار ضروری است. این دوره که به مدت یک هفته جریان دارد به منظور تثبیت سویه و گزینش برترین‌ها و آشنایی هر چه بهتر متقاضیان ادامه تحصیل با جریان تحصیلات عالی در کشور عزیزمان افغانستان، راه اندازی شده است.

موضوعاتی که در این دوره ارائه می‌گردد شامل موارد زیر است:

  • معرفی دانشگاه و کادر علمی

  • معرفی رشته‌های دانشگاهی موجود در دانشگاه

  • معرفی لایحه سیستم کردیدت

  • تشریح لایحه نظم و دسیپلین

  • تشریح چگونگی قوانین بخش مدیریت محصلان مانند تأجیل، تبدیلی، انفکاک، مزد تحصیلی

  • راهنمایی برای چگونگی برگزاری امتحان کانکور

در پایان دوره نیز امتحانی از موارد ارائه شده در صنف های پیش دانشگاهی و همچنان از املاء و انشاء، نطق و بیان و … از متقاضیان گرفته می شود.

ما معتقدیم برگزاری این دوره، نه تنها آشنایی بهتر دانشجویان با محیط آموزشی را فراهم می کند بلکه این توانایی را در آنان ایجاد می‌نماید تا آگاهانه دست به انتخاب دانشگاه مورد علاقه شان بزنند